callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ÇANAKKALE RUHU ESENLER'DE

 
Çanakkale Savaşı'nda kullanılan 3 bin farklı savaş malzemesinin yer aldığı 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi, Esenler Dörtyol Meydanı'nda ziyaretçilerini bekliyor. 
 
1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi, Esenler Dörtyol Meydanı’nda ilçe halkının hizmetine açıldı. Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal  İşleri Müdürlüğü ile T.C. Gaziler Vakfı'nın Çanakkale'ye gitme imkanı olmayanlar için hizmete açtığı müzede, Çanakkale Savaşı'nda kullanılan savaş malzemeleri ziyaretçiler için sergileniyor. Savaş zamanından kalma kurşunlardan düşman askerler tarafından atılan çivilere, askeri üniformalardan tüfeklere kadar, 3 bin farklı materyalin yer aldığı müzeye ücretsiz olarak girilebiliyor. 
 
Çanakkale Savaşı’nın hem tarihi hem de insani boyutunun genel bir konsept içerisinde Esenler halkına sunulduğu açılan "1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi", 6 Ocak Pazartesi gününe kadar Dörtyol Meydanı'nda açık kalacak. 
 
ONLAR OLMASA BİZLER OLMAZDIK


Müzeyi 10 yaşındaki kızıyla birlikte ziyaret eden anne Aysel Çakgöz, tüm şehitlerle gurur duyduğunu belirterek, "Bu müzede şehitlerimizin ve gazilerin nasıl mücadele ettiğini hissettim. Gözlerim doldu. Çocuklarımızın bu müzeyi muhakkak ziyaret etmeleri gerekiyor" dedi. Minik Beyza ise, "Şehitlerimize çok dua ediyorum. Onlar olmasa bizler olmazdık" şeklinde konuştu. 
 
GÜVENCEMİZ GENÇLER


83 yaşındaki Halil Gürsoy, savaş zamanında askerlerimizin sadece düşmanla değil, yokluklarla da mücadele ettiğini ifade ederek, "Bu müzede görüyoruz ki, askerlerimiz çok büyük yokluk içinde savaşmışlar. Bu yokluk içinde bu cennet vatanı kurtarıp bize hediye etmişler. Güvencemiz gençlerin, bunları görmeleri lazım" dedi.

Oluşturulma Tarihi : 01.01.2014