callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
AİLE BAĞI BAĞIMLILIKLARDAN KORUR

 

 

Esenler'de 'Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları' konusunda seminer veren Psikolog Buse Şenel, "Bağların güçlü olduğu ailelerde bağımlılıklar uzak kalır" dedi.

 

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, madde bağımlılığından kurtulmak isteyen vatandaşlar için başlattığı "%100 Hayat" projesi kapsamında annelere "Bağımlılık ve Ebeveyn Tutumları" semineri düzenledi.

 

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde görevli Psikolog Buse Şenel, düzenlenen seminerde bağımlılığın ne olduğu, nasıl geliştiği, kendimizi ve çocuklarımızı bağımlılığın her türünden nasıl koruyabileceğimizi, bağımlılık karşısında neler yapabileceğimizi, nasıl bir yaklaşım sergilenmemiz gerektiği konusunda anneleri bilgilendirdi.

 

PANİK YAPMAYIN VE SAKİNCE KONUŞUN

 

 

Teknoloji ve tütün bağımlılıklarıyla ilgili anneleri bilgilendiren Psikolog Buse Şenel, "Teknoloji bağımlılığıyla ilgili ebeveynlerin öncelikle yapacakları ekrandakilerle ilgili konuşmak, doğru bilgisayar oyunlarını seçmek, güvenilir siteler kullanmak olacaktır. Sonrasında çocuk ne zamanlarda teknolojik aletlere yöneliyor, bu zaman dilimlerine başka nasıl aktiviteler koyulabilir buna bakılabilir. Tütün bağımlılığı için çocuğunuzla tütün maddeleri kullanımı konusunda bir defaya mahsus değil, düzenli olarak konuşmalar yapın. Zaman içerisinde yaşına uygun hatırlatma ve uyarılar gerekli olacaktır. Eğer tütün kullandığını fark ederseniz panik yapmayın ve sakin bir şekilde çocuğunuzla konuşmaya çalışın" şeklinde konuştu.

 

BOŞ ZAMANLARINDA UĞRAŞACAKLARI AKTİVİTE BULUN

 

 

Çocuklarımıza nasıl yaklaşmamız gerektiği ve ebeveyn tutumlarının nasıl olması gerektiği anlatan Şenel, "Çocuğunuzla konuşurken öğüt verme, eleştirilere maruz bırakma, suçlama ve acıma gibi davranışlar yerine dikkatli dinleme, destekleyici mesajlar verme ve doğrudan iletişim kurmayı deneyin. Güçlü ve pozitif aile bağları, ailedeki kuralların net olması, çocuklarımızın yaşamına ilgi göstermek, stresle başa çıkmayı ve mutlu olmayı öğretmek başta madde bağımlılığı olmak üzere bağımlılığın bütün türlerinden çocuklarımızı korur. Onlara boş zamanlarında uğraşabilecekleri bir aktivite bulma konusunda yardımcı olmak da koruyucu bir etki gösterecektir" dedi.

 

Oluşturulma Tarihi : 17.05.2019