callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
İSTANBUL DERSLERİ'NDE İKİ ÖZEL CAMİ


Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, "İstanbul Dersleri"nde Esenlerli kadınlara, Büyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii'ni hem gezdirdi hem de anlattı.

 

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nün düzenlediği "İstanbul Dersleri"nde Esenlerli kadınlar, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Büyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii'ni ziyaret ettiler.

 

Halk arasında Ortaköy Camii olarak bilinen Büyük Mecidiye Camii'nin hikâyesini ve mimari yapısındaki incelikleri Bağlan'dan dinleyen kadınlar, Ortaköy'de deniz havası da aldılar. "İstanbul Dersi" öğrencileri, Mimar Sinan'ın "Kalfalık Eserim" dediği Süleymaniye Camii'ni de ziyaret ettiler. Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden Süleymaniye Camii'ni anlatan Süleyman Zeki Bağlan, "Süleymaniye Camii, asırlara meydan okumuştur. İstanbul'da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine rağmen caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamış. Mimar Sinan, hem fiziki hem de mimari açıdan çok güçlü ve zengin bir cami yapmıştır" dedi.

 

Kadınlar, Büyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii'ni ziyaret ettikten sonra namaz kılıp, bol bol dua ettiler.

 

Oluşturulma Tarihi : 07.12.2017