callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ASKIDA EKMEK

ESENLER EKMEĞİNİ PAYLAŞIYOR

Hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında yardım köprüsü kurduk. Esenler’de ekmek girmeyen ev kalmıyor.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM ELİ UZATIYORUZ

Esenler Belediyesi olarak unuttuklarımızı hatırlatacak sosyal bir projeye daha imza atıyoruz. “Askıda Ekmek Var” isimli projemiz ile hayırseverlerin, ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden onlara yardım etmelerini sağlıyoruz.

ASKIDA EKMEK VAR PROJESİNİN AMACI

“Askıda Ekmek Var” projesi ihtiyaç sahiplerinin hayırseverler ile yüz yüze gelmeden, ihtiyaçlarının karşılanmasını ve muhtaç insanlara ihtiyaç sahibi olmanın ezikliğini hissettirilmemeyi amaçlamaktadır.

Aynı zamanda “Askıda Ekmek Var” projesi ile yoksul insanların başkalarına minnet etmek zorunda kalmaları da ortadan kaldırılmış olacaktır. “Askıda Ekmek Var” uygulaması ile maddi durumu iyi olan insanlar, ekmek almak için fırına gittiklerinde kaç tane ekmek alacaklarsa bir veya daha fazla ekmeğin parasını ödeyerek bağış yapmış oluyorlar.

Proje, ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında köprü olan Esenler Belediyesi ile Esenler’deki fırınları ve tüm halkımızı kapsıyor.

PAYLAŞTIKÇA GÜÇLENEN ESENLER...

Proje; dullara, öksüzlere, borçlulara para yardımı yapmak; öğrencilere elbise ve yemek vermek, oyuncaksız çocuklara oyuncak almak, evlenecek genç kızlara çeyiz hazırlamak için vakıf kuran hayırseverlerin varlığını hatırlatıyor.

Ayrıca, eskiden kuşlara yuva yapmak, sel, yangın, deprem, hastalık, fakirlik, borçluluk gibi zaruretlerin giderilmesi, âcizlerin doyurulup giydirilmesi, tedavi ettirilmesi, iş kuracaklara sermaye bulunması, borçtan mahkûm olmuşların borcunun ödenmesi için vakıfların varlığını, bir zamanlar verdiği ile mutlu olan, biriktirdiğini paylaşan, paylaştıkça sevinen bir toplum olduğumuzu vurguluyor.

ASKIDA EKMEK KARDEŞLİĞİMİZİ TAZELEYECEK

Bu şehirde yaşayan insanlar birbirlerine olan kardeşliklerini yeniden hatırlayacak. İşte bu “Askıda Ekmek Var” projesi, kardeşliğin yeniden tazelenmesine vesile olacak.

Fırıncılarımıza, “Ben ekmek bağışlamak istiyorum.” diyerek, “Askıda Ekmek Var” projesine destek olabilirsiniz. Proje ile hem yoksullarımızın onuru zedelenmeyecek hem de varlıklı olanlar ekmeklerini bağışlayarak yoksulları görmeden doyurabilecekler. Hayırseverlerimiz bir yoksulla ekmeğini paylaşmanın hazzını yaşayacaklar.

UYGULAMA NASIL İŞLİYOR?

Esenler’de veren ellerden alan ellere uzanan hayır köprülerinin kurulması hedeflenen “Askıda Ekmek Var” projesinin çalışma sistemi çok basit. Esenler’de bulunan 16 mahallenin her birinde bir fırınımız proje kapsamında vitrinine elektronik “Askıda Ekmek Var” tabelası asıyor. Fırından ekmek alan hayırsever vatandaşlarımız, istediği kadar ekmeğin parasını vererek askıya ekmek bırakabiliyor. Böylece elektronik ekranda o anda, o fırında “Askıda Ekmek Var” projesinde sahibini bekleyen kaç ekmek olduğunu görebiliyor. Belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nce her mahallede belirlenen ihtiyaç sahibi aileler de gidip o fırından ihtiyacı kadar ekmeği alabiliyor. Vatandaşlarımızın “Askıda Ekmek Var” projesine gönülden destek vereceklerine inanıyoruz.

HERKES KATILABİLİR...

Örneğin; fırına ekmek almaya gelen kişi, bir ekmek alıp, iki ekmek parası vermek suretiyle, almadığı ekmeğin parasını da ihtiyaç sahiplerinin gelip alması için askıda bırakmış olacak. Hayırseverlerin de ihtiyaç sahiplerinin de birbirini görmediği bu yardımlaşma modeli, gösterişten uzak toplumsal fayda oluşturan bir yaklaşımdır. Bu uygulama ile sadece alan el ile veren eli gizliden buluşturmayı, muhtaç kardeşlerini hatırlatmayı hedefliyoruz.

Ayrıca “Askıda Ekmek Var” uygulaması Esenler halkının yardımseverliğini, ortaya koyuyor. İşte bu köklü kültürümüze sahip çıkılarak süreklilik sağlanmış oluyor. Tüketimde ve yardımlaşmada denge sağlanmasına katkı sağlanıyor.

ESENLER DAYANIŞMANIN ÖNEMİNİ BİLİYOR!

Bu proje ile yardımlaşmanın önemiyle ilgili toplumsal bir bilinç oluşturmaya katkı sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Sosyal yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan bu uygulama ile ihtiyaç sahibi kimseler, kimden geldiğini bilmedikleri bir ikramla evlerine gönül rahatlığı içinde ekmek götürüyor.

 

Oluşturulma Tarihi : 17.08.2018