callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ÇOCUK SOKAĞI

ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM

Çocuk Sokaklarımız ile çocuklarımıza güvenli ve rahat bir şekilde oyunlar oynayabilecekleri trafiğe kapalı, modern bir ortam sunuyoruz.

KENDİNE GÜVENEN BİREYLER YETİŞTİRİYORUZ

Menderes Mahallesi 330. Sokak’taki Çocuk Sokağı ile çocuklarımıza güvenli bir sokakta düşlerini gerçekleştirebileceği, hayata daha özgür ve kendine güvenen bireyler olarak yetişeceği bir ortam hazırladık. Proje dâhilinde 330. Sokak trafiğe kapatıldı. Çocuklar sokaklarında gönüllerince koşup eğleniyor, misket, seksek, evcilik oynuyor, sinema izliyor, kitap okuyor ve dinlenebiliyor... Bu sayede evde bilgisayar başında içine kapanık şekilde değil, sokakta güven içinde oynayan ve sosyal iletişim yetileri gelişmiş çocuklar olarak yetişiyorlar.

 

UNUTULMUŞ, EĞLENCELİ OYUNLARIMIZI YENİ NESİLLERE ÖĞRETİYORUZ

Çocuk Sokağı aynı zamanda Sokak Oyunları Eğitim Merkezi olarak hizmet veriyor. Unutulmuş her bir çocuk oyunumuz, burada öğretmenler nezaretinde çocuklarımıza öğretiliyor. Bu sokakta çocukların güvenli bir şekilde çikolata ve dondurma üretiminde bulunacağı çikolata ve dondurma fabrikaları yer alıyor.

ESENLER ÇOCUK SOKAKLARIYLA YENİ BİR ÇEHRE KAZANDI

Sokakta oynayan engelli çocukların evlerine giriş ve çıkışlarıyla da belediyemizin ilgileneceği bu sokağa, Esenler’de yaşayan her çocuk gelip dilediklerince oyunlar oynuyor. Estetik ışıklandırma sistemi ve yeşillendirme çalışmasıyla Esenler akıllı bir çocuk caddesine ve yemyeşil bir çehreye kavuşurken ilçemiz de yeni bir vizyon kazandı.

ÇOCUKLARIMIZ ARTIK BİSİKLET PARKURUNDA

Sokağın bazı kısımları, çizgilerle oynanan oyunlar için uygun hâle getirildi. Sokağın uygun kısımlarına spor oyunlarının yapılabildiği alanlar oluşturuldu. Sokağın kaldırımlarına çiçek ve ağaçlarla yeşillendirme çalışmaları yapıldı. Bu alanlarda çocukların doğayla bütünleşmesi sağlanarak ve üzerlerindeki negatif enerjiyi atabilecekleri bir ortam sağlandı.

Çocukların toprakla oynayabilecekleri, ayaklarını çime ve toprağa basabilecekleri alanlar oluşturuldu. Sokağın birçok yerine dinlenmek için oturulabilecek yerler temin edildi. Bisiklet kullananlar için ayrı bir parkur yapıldı ve bu parkur aynı zamanda bir erken trafik eğitim yeri oldu.

7/24 GÜVENLİ

Personel alanının güvenliğini sağlamakla görevli iki güvenlik personeli bulunuyor. Bir beden eğitimi öğretmenliği mezunu ve bir de yardımcı eğitici gün boyu burada oyunların kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Emniyet tarafından da 24 saat gözetim altında tutulan bu sokakta çocuklar oynarken aileler, internet üzerinden çocuklarını her an takip edebiliyor ve herhangi bir durum karşısında gelip müdahale edebiliyor ya da çağrı merkezimizden gerekli hizmeti talep edebiliyorlar.

ÇOCUK SOKAĞI %87,5 “EVET” OYU ALDI

Sokağın belirli yerlerinde bulunan kameralar sayesinde, ebeveynler çocuklarının takibini internet üzerinden kolaylıkla yapabiliyor. Yine bu kameralar sayesinde güvenlik birimleri daha etkin takip yapabiliyor. Sokakta kullanIlan malzemeler çocukların sağlıklarına ve yaralanma risklerine karşı uygun şekilde imal edildi. Sokağın daimi üyeleri bulunuyor. Bu üyeler üye kartına sahip. Dolayısıyla yabancıların takibi de kolayca yapılabiliyor.

ESENLER’E 2. ÇOCUK SOKAĞI

2. Çocuk Sokağı Fatih Mahallesi 243. Sokak’ta açıldı, Esenlerli çocuklar, güvenli, eğitici ve eğlenceli ikinci bir sokağa daha kavuştu.


Esenler Belediyesi, daha önce Menderes Mahallesi 330. Sokak’ta hizmete açtığı ve içerisinde Anne Çocuk Kampüsü, Oyun Merkezi, Çocuk Kütüphanesi, Sinema, Açık Çocuk Bahçesi gibi alanları bulunan Türkiye'nin ilk Çocuk Sokağı’na bir yenisini daha ekledi. Fatih Mahallesi 243. Sokak trafikten arındırılıp yeniden düzenlenerek Çocuk Sokağı hâline getirildi.
Türkiye’nin ilk çocuk sokağı projesini başlatan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, mahallelerdeki çocuk sokaklarını çoğaltmaya devam edileceğinin müjdesini verdi.

Oluşturulma Tarihi : 17.08.2018