callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
EDİM

KİMSESİZLERİN KİMİ “EDİM”

İhtiyaç sahipleri edindikleri EDİM Kart ile hayır marketten gıda, temizlik ve giyim ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyor.

BÜYÜKŞEHİR İLÇE BELEDİYELERİ ARASINDA BİRİNCİ OLDUK

Esenler’de yaşayan ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yapılan yardımların onlara ulaştırılması amacıyla Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi (EDİM) projesini hayata geçirdik.

Gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişi ve aileleri belirleyerek, onlara kredi kartı şeklinde tasarlanan EDİM Kart verdik. Ailelerin ihtiyaç durumu ve çocuk sayısına göre bu karta aylık kredi yüklendi. Kapı kapı dolaşılarak poşetlerle erzak dağıtımına son verildi. Yardıma muhtaç vatandaşların, sosyal belediyeciliğin nimetlerinden yararlanarak EDİM Kart ile alışveriş yapmalarına olanak sağladık.

“İyilik Kapısı EDİM Hayır Market Projesi” ile Türkiye çapında yapılan Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda Büyükşehir İlçe Belediyeleri arasında birinci olduk.

KİMSESİZLERİN KİMİ OLDUK!

Yalnız ve evinden çıkamayacak kadar mağdur vatandaşların yaşadıkları yalnızlık hissinin ortadan kaldırılması için Kimsesizlerin Kimi sloganıyla sohbet ekipleri kurduk. Kimsesizliğe, yalnızlığa mahkûm olan, sohbete ve arkadaşlığa ihtiyaç duyan vatandaşların yalnızlıklarına ortak olarak, sevinç ve üzüntülerini paylaştık. Onlarla sohbet ederek, toplumdan uzaklaşmadan hayata mutlu bir şekilde devam etmelerini sağladık. Sohbet ekipleriyle, yalnız ve kimsesiz yaşlı vatandaşlara can yoldaşı olduk.

 

BU MARKETTEN SADECE ESENLER’DEKİ İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER YARARLANABİLİYOR

EDİM’e bağışlanan ürünler, Esenler Cumhuriyet Meydanı’ndaki EDİM Hayır Market’e ulaşıyor. Hayır çarşısı niteliğindeki bu marketten sadece Esenler’deki ihtiyaç sahibi aileler yararlanabiliyor. Çağdaş bir ortamda ihtiyaç sahibi ailelere dijital bir kartla alışveriş yapma özgürlüğü getiren EDİM projesi ile Esenler’de açlık sınırında ve altında yaşayan yoksul vatandaşlara her türlü gıda, giyecek, dayanıklı ev eşyası, sağlık ve kırtasiye malzemesi yardımı yapılıyor. Sosyal belediyeciliğin en çağdaş uygulamalarından biri olan EDİM, ihtiyaç sahibi halkımıza yardım eli uzatmaya devam ediyor.

Bağışçıdan yardım alan ailelere kadar her şey kayıt altına alınıyor. Hayırsever vatandaşlar, istediği takdirde bağışladığı malzemenin, hangi tarihte, kime, ne zaman ve kim tarafından teslim edildiğini görebiliyor. Proje kapsamında EDİM kartlarla 600 metrekarelik Hayır Market’te alışverişini gerçekleştirebiliyor. Öte yandan proje için belediyenin bütçesinden herhangi bir ücret çıkmazken, organizasyon hayırsever iş adamları tarafından yürütülüyor.

EDİM KART İLE ALIŞVERİŞ ÇOK KOLAY

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın rahat bir şekilde alışveriş yapmasını sağlamak amacı ile kendilerine kredi kartı şeklinde EDİM Kart veriliyor. Bu karta ailenin ihtiyaç durumuna ve çocuk sayısına göre her ay EDİM Puan yükleniyor. Paranın hiçbir şekilde geçmediği markette malzemelerin değeri de para ile hesaplanmıyor. Puanlanarak raflara yerleştirilen malzemeler alındığında karttaki puandan kesiliyor. Bu projenin en önemli yararı ise, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara nohut, bulgur vb. yalnız gıda dağıtmak yerine, EDİM Hayır Market’e gelerek, nelere ihtiyaçları varsa para ödemeden rahatlıkla EDİM Kartlarındaki para-puanlar sayesinde alabilmeleridir.

EDİM Hayır Marketi’ne gelen aileler büyük bir malzeme almak istediği zaman kartındaki puanları biriktirerek diğer ürünlerden de rahatça alabilmenin kolaylığını yaşıyor. Bu sayede ihtiyaç sahipleri hem ihtiyaçlarını karşılıyor hem de Edim kartlarını kullanmanın heyecanını yaşıyor.

AMACIMIZ

• Gerçek ihtiyaç sahibini rencide etmeden istediği yardımı, isteği zamanda yapmaktır.

• Bağışçıdan başlayarak yardım alanlara kadar, ürünlerin tüm serüveni kayıt altına alınmaktadır.

• Bir bağışçı herhangi bir tarihte bağışladığı malzemelerden herhangi birinin nerede, kime, ne zaman, kim tarafından teslim edildiğini öğrenebilmektedir.

MODERN SADAKA TAŞIMIZ EDİM KART...

Amacımız, öncelikle ilçemizde hayat kalitesinin yükselmesine yardımcı olmaktır. EDİM’e yapılan her türlü yardımı esas sahiplerine ulaştırılacak emanetler olarak görüyoruz. EDİM’le sosyal yardıma yeni bir boyut, yeni bir vizyon getiriyoruz. Artık, Esenler’de poşetle erzak dağıtımı sona eriyor. Projemizin en önemli tarafı, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın onur ve gururunu korumaktır. Onur ve vakarından dolayı fakirliğini gizleyenler için Osmanlı’nın oluşturduğu sadaka taşları gibi, EDİM bünyesinde kurduğumuz Hayır Market ile gerçekleştirilecek bu yardımlaşma sürecinde; alanı utanmaktan, vereni de gurur ve riyadan koruyacağız. EDİM’i hayırseverlerimizle birlikte kurduk, birlikte büyüteceğiz. Kapımız herkese açık. İnanıyoruz ki her insanımızın yapacağı bir katkı, bir destek vardır. Bu katkıların başında sizlerin gönül desteği gelmektedir. Her katkınız, ihtiyaç sahiplerine moral-motivasyon verecek ve onların yüzünün gülmesine vesile olacaktır.

Oluşturulma Tarihi : 17.08.2018