callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ADNAN BÜYÜKDENİZ DİJİTAL KÜTÜPHANESİ

BİNLERCE KİTAP PARMAKLARINIZIN UCUNDA

Kilise kalıntısını restore ettik, Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olarak hizmetinize sunduk.

ÇEVRE DOSTU TEKNOLOJİ ÖDÜLÜ

Esenler Merkez Camii’nin karşısında bulunan ve arkeolojik kazı çalışmalarının ardından restore edilen Kilise kalıntısı yapıyı, Gençlik Merkezi ve Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi olarak Esenler halkının hizmetine sunduk.

Dijital Kütüphanemiz, San Francisco’da hizmet gösteren ABD’nin önde gelen bilgisayar yazılım firması tarafından “Go Green Innovation Award” yani “Çevre Dostu Teknoloji Ödülü” kazanan proje oldu.

BİNLERCE KİTAP BİLGİSAYARDA!

Mürekkebi bundan yaklaşık 5 bin yıl önce Çinli filozof Tien-Lcheu icat ettiğinden beri bilgi, kâğıt üzerinde yayıldı ve geleceğe taşındı. 1998’de elektronik mürekkep bulunana kadar...

Teknolojinin gelişmesiyle yazı dünyasındaki hesaplar altüst oldu. Artık ne mürekkebe ne de kâğıda gerek kalmadı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu konu çok tartışıldı. “Kitaba dokunmalı, kitap kokusunun yerini hiçbir şey alamaz.” dendi. Tartışmalar sürerken Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesi, Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi Esenler’de açıldı. Binlerce kitap küçük bir bilgisayara girdi.

7’DEN 70’E HERKESİN OKUMAYI SEVMESİNİ AMAÇLIYORUZ.

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanemiz ile okumayı ve araştırmayı seven tüm vatandaşlarımızı e-kitapla buluşturarak, araştırma yöntem ve tekniklerini etkili bir biçimde kullanarak, 7’den 70’e herkesi okur-yazar hâline getirmeyi amaçlıyoruz.

Esenler Belediyesi olarak, Dijital Kütüphane projemiz ile bilgi çağında, bilgi toplumunda internet okuryazarlığının davranış ve tutumlarını öğrencilerden başlayarak tüm halkımıza ulaştırıyoruz.

TARİHÎ BİR KALINTI BU KADAR GÜZEL DEĞERLENDİRİLEBİLİRDİ!

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanemizi; arkeolojik kazı çalışmalarının ardından kalıntıları bulunan tarihî binayı restore ederek, 475 metrekare alana, 2 katlı olarak hizmet verecek şekilde kurduk.

Kütüphanemiz, aynı anda onlarca kişinin yararlanabileceği dijital ortamda hizmet veriyor. Proje ile Dörtyol Meydanı’ndaki Dijital Kütüphane binasının dışında; Esenler Belediyesi Merkez Binası’ndan, Esenler Belediyesi Halk Kütüphanesi’nden; Çiftehavuzlar Mahallesi, Havaalanı Mahallesi, Tuna Mahallesi, Fatih Mahallesi bilgi evlerinden de Dijital Kütüphane’ye erişim kurularak, halkımızın ulaşım zorluğu çekmeden, bilgi kirliliğine bulaşmadan, aranan hedef bilgiye kolayca ulaşabilmesini sağlıyoruz.

DÜNYANIN BİLGİSİNE BİR TIKLA ULAŞIN

MEB müfredatına uygun e-kitaplar başta olmak üzere, üniversite kütüphaneleri, halk kütüphaneleri ve okul kütüphanelerinin içeriğine haiz 5500 Türkçe e-kitapla başlayan koleksiyona her geçen gün yenileri ekleniyor.

Esenler Belediyesi Dijital Kütüphanesi’nin kullanıcı profili, ilköğretim öğrencisinden akademisyene kadar halkın her kesiminden geniş bir kitleye ulaşıyor.

E-KİTAPLARA ULAŞMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Dijital kütüphanemizde, 1. katta üçü engelliler için 10, 2. katta 20 olmak üzere toplam 30 bilgisayar halkımızın hizmetinde. Kütüphanede aynı kitaba otuz kullanıcı aynı anda erişim sağlayabiliyor, böylece kullanıcılara eşit haklar sunuluyor.

Kütüphanede veri tabanına ulaşım çok basit. Basit arama, akıllı arama ve detaylı aramalarla menüdeki kategorilerden istenen bilgiye kolayca erişebiliyor. Böylece hiç bilgisayar kullanmayan birisi de e-kitap ile tanışıp, okuyabilme olanağına sahip olabiliyor.

TÜRKİYE’NİN İLK ONLİNE KÜTÜPHANESİ

Hiperkitap; akademisyen, bilim adamları, öğrenciler ve ilgililerin akademik bilgiye kolay ve hızlı erişimini gerçekleştirmek amacıyla, Hiperlink tarafından geliştirilmiş Türkçe içerikli elektronik kitap veri tabanıdır ve Türkiye’nin ilk online kütüphanesidir.

DİJİTAL KÜTÜPHANE İLE BİNLERCE KİTABA 24 SAAT ULAŞILABİLİR

1- Bu proje binlerce Türkçe e-kitaptan oluşmaktadır.

2- Kütüphane kullanıcıları binlerce kitaba bu dijital kütüphane ile günün 24 saati erişebiliyor.

3- E-kütüphanede: ansiklopediler, sözlükler, imla kılavuzu, atlaslar, biyografiler, 100 temel eser, fen bilimleri, sosyal bilimler, tarih, coğrafya, yerli ve yabancı klasik öykü ve romanlar yer almaktadır.

4- E-kütüphane sayesinde zaman, mekân ve uzaklık kavramı ortadan kalkmaktadır.

5- E-kütüphanede kitaplar kaybolmaz, tozlanmaz ve çalınmaz.

6- E-kütüphanede herhangi bir kitap eş zamanlı sınırsız sayıda kişi tarafından okunabilir.

7- E-kütüphane bilgiye erişimde her kütüphane kullanıcısına eşit hak sağlamaktadır. Böylece kullanıcılar arasındaki dijital uçurum ortadan kalkmaktadır.

ADNAN BÜYÜKDENİZ DİJİTAL KÜTÜPHANESİ E-KİTAP SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Oluşturulma Tarihi : 17.08.2018