callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ESENLER ÇORBA ÇEŞMELERİ PROJESİEsenler’in Çeşmelerinden 
Çorba Akıyor

Esenler Metro çıkışı önünde ve Kazım Karabekir Mahallesi’nde kurduğumuz ve sabah erken saatlerde işe giden vatandaşların düşünerek hayata geçirilen Esenler Çorba Çeşmesi, her gün yüzlerce kişiye hizmet veriyor. Çeşmelerin 3 musluğundan her sabah saat 06.00’dan itibaren o güne özel çorba ikram ediliyor. Esenler’deki yemek firmalarının sponsorluğunda hazırlanan çorbalar, özel olarak hazırlanan çeşmelerden bardaklara akarak vatandaşlara ikram ediliyor. Sabah erken saatlerde işe gitmek için yola koyulan vatandaşlar, Çorba Çeşmesi’ne uğrayarak sıcak çorbalarını yudumlayarak sonra iş yerlerine keyifle ulaşıyor. 

Çorba Çeşmeleri projesi ile ilçemiz sınırlarında; halkın yoğun olarak   bulunduğu yerlere “Çorba Çeşmeleri” konulması amaçlanmaktadır.Bunlardan ilki Esenler metro çıkışına konulmuş ve  4 Mayıs 2011 tarihinden itibaren günlük 1000 Esenler halkının   istifadesine  sunulmuştur. Esenlerde oturup da kahvaltısını yapmadan hersabah işine giden ve çorba içmek isteyen herkes,Esenler Belediyesi Çorba Çeşmelerinin yolunu tutmaktadır. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile atalarımızdan gelen imaret geleneğini yaşattığımıza inanıyoruz..Kent estetiğine uygun, kendi içinden mekanizmalı, Osmanlı mimari tarzına uygun yapılan çorba çeşmelerinden, dileyen herkes ücretsiz olarak faydalanmaktadır ve atalarımızdan gelen imaret olgusunu yaşatmak bizim için mutluluk vericidir.

Proje ile Esenler halkının, hafta içi her sabah çorba çeşmelerinden aldıkları bir bardak çorba ile açlıklarını giderebilmeleri amaçlanmaktadır.Hafta içerisinde hizmet veren Çorba Çeşmesinden mercimek,tarhana ,yayla ve domates çorbaları olmak üzere 4 çeşit çorba akmaktadır.Hergün çorbanın bitmesi ile birlikte temizliği yapılan çeşmenin hijyeni için gerekli özen gösterilmektedir.

Mesai günlerinde sabah 6:00 dan itibaren hizmet veren ve tamamen yardım sever esnafların katkıları ile sürdürülen  çorba çeşmesinde ; veren el ile alan el birbirini görmeden hizmet sunulmaktadır.İlerleyen zamanlarda;ilçemiz sınırlarında farklı noktalara da çorba çeşmesi kurulması amaçlanmaktadır.

İKİNCİ ÇORBA ÇEŞMESİ DE AÇILDI

Esenler Belediyesi, sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hazırlanan ve ilkini Esenler Metro girişinde açtığı Çorba Çeşmesi’nin büyük beğeni toplamasının ardından söz verdiği gibi ikinci Çorba Çeşmesi’ni de 15 Kasım tarihinde, Kazım Karabekir Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde Esenlerlilerin hizmetine açmıştır.

Hijyenik şartlarda üretilen ve ücretsiz olarak sunulan çorba, ilk Çorba Çeşmesi’nde olduğu gibi hafta içi her sabah saat 06.00’dan itibaren toplam 1000 kişiye hizmet vermektedir. Çeşmenin önüne yerleştirilen levha sayesinde vatandaşlar her gün hangi çorba olduğunu öğrenebilmekte ve çorba, çeşmelerin kendi içinden mekanizmalı özelliği sayesinde ilk dakikadan son dakikaya kadar sıcak kalmaktadır.

“Esenler’de kazanan, Esenler halkıyla paylaşıyor” fikrinden hareketle ikinci Çorba Çeşmesi’nden akan çorbaların da maliyeti her ay hayırseverler tarafından karşılanmaktadır. Sosyal sorumluluk alanında ödül alan ve şehrin dayanışmasını ortaya koyan Çorba Çeşmeleri’nden akan çorbaların bereketiyle, tüm Esenler halkı her sabah aynı lezzette buluşmaktadır.

Oluşturulma Tarihi : 05.10.2013