callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ESENLER ÇORBA ÇEŞMELERİ PROJESİ

ESENLER’İN ÇEŞMELERİNDEN ÇORBALAR AKIYOR

Her sabah 06.00 itibarıyla ESÇEP ile sabah çorbanız bizden. Kimseyi okuluna ve işine kahvaltısız göndermiyoruz.

ÇORBA İKRAM EDİYORUZ

Esenler Metro çıkışı önünde ve Kazım Karabekir Mahallesi’nde kurduğumuz, sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlarımızı düşünerek hayata geçirdiğimiz Esenler Çorba Çeşmeleri Projesi ile her gün yüzlerce kişiye hizmet veriyor.

Çeşmelerin musluğundan her sabah saat 06.00’dan itibaren o güne özel çorba ikram ediliyor. Esenler’deki yemek firmalarının sponsorluğunda hazırlanan çorbalar, özel olarak hazırlanan çeşmelerden bardaklara akarak vatandaşlara ikram ediliyor.

 

ÖĞRENCİLERİMİZİN ve ÇALIŞANLARIMIZIN SABAHLARI İÇİNİ ISITIYORUZ...

Sabah erken saatlerde okula veya işe gitmek için yola koyulan vatandaşlar, Çorba Çeşmesi’ne uğrayarak sıcak çorbalarını yudumladıktan sonra iş yerlerine keyifle ulaşıyorlar. Çeşmelerin musluklarından akan çorbalarımız, sağlıklı ve hijyenik şartlarda üretiliyor. Çorbalar 80°C’de sıcak duruyor.

ESENLER’İN ÇEŞMELERİNDEN ÇORBA AKIYOR

İmaret geleneğimizi sürdürüyoruz... Çorba Çeşmeleri Projesi ile ilçemiz sınırlarında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere “Çorba Çeşmeleri” konulması ve halkımızın sabah işe giderken güne sıcak bir çorbayla başlaması hedefleniyor. Bunlardan ilkini 2011 yılında Esenler Metro çıkışına koymuş ve Esenler halkının istifadesine sunmuştuk. Esenler’de oturup da kahvaltısını yapmadan her sabah işine giden ve çorba içmek isteyen herkes, Esenler Belediyesi Çorba Çeşmeleri’nin yolunu tutuyor. Uygulamaya koyduğumuz bu proje ile atalarımızdan gelen imaret geleneğini yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kent estetiğine uygun, kendi içinden mekanizmalı, Osmanlı mimari tarzına uygun yapılan Çorba Çeşmeleri’nden, dileyen herkes ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

YENİ ÇORBA ÇEŞMELERİ AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ...

Proje ile halkımız, hafta içi her sabah çorba çeşmelerinden aldıkları bir bardak çorba ile açlıklarını gideriyor. Çorba Çeşmeleri’nden mercimek, tarhana, yayla ve domates çorbaları olmak üzere 4 çeşit çorba akıyor. Her gün çorbanın bitmesi ile birlikte halkımızın sağlığı için temizliği yapılan çeşmelerin hijyeni için de gereken tüm özeni gösteriyoruz. Mesai günlerinde sabah 06.00 dan itibaren hizmet veren ve tamamen yardımsever esnafların katkıları ile sürdürülen Çorba Çeşmeleri’nde; veren el ile alan el birbirini görmeden hizmet sunuluyor. İlerleyen zamanlarda ilçemiz sınırlarında farklı noktalara da çorba çeşmesi kurmayı amaçlıyoruz.

İKİNCİ ÇORBA ÇEŞMESİ DE AÇILDI

İkinci çorba çeşmesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde açıldı! İlkini Esenler Metro girişinde açtığımız Çorba Çeşmesi’nin büyük beğeni toplamasının ardından, söz verdiğimiz gibi ikinci Çorba Çeşmesi’ni de Kazım Karabekir Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nde Esenlerlilerin hizmetine açtık.

SABAH ÇORBANIZ BİZDEN...

Ücretsiz olarak sunulan çorba, ilk Çorba Çeşmesi’nde olduğu gibi hafta içi her sabah saat 06.00’dan itibaren toplam 1000 kişiye hizmet veriyor. Çeşmenin önüne yerleştirilen levha sayesinde vatandaşlar her gün hangi çorba olduğunu öğrenebiliyor. Çorba Çeşmeleri çorba ikramının yapıldığı ilk dakikadan son dakikaya kadar çorbaları sıcak tutuyor.

GÜNE SAĞLIKLI ve LEZZETLİ BİR BAŞLANGIÇ...

“Esenler’de kazanan, Esenler halkıyla paylaşıyor” fikrinden hareketle ikinci Çorba Çeşmesi’nden akan çorbaların da maliyeti her ay hayırseverler tarafından karşılanıyor. Sosyal sorumluluk alanında ödül alan ve şehrin dayanışmasını ortaya koyan Çorba Çeşmeleri’nden akan çorbaların bereketiyle, tüm Esenler halkı her sabah aynı lezzette buluşuyor.

ÇORBA ÇEŞMESİ ÖDÜL KAZANDI

Çorba Çeşmeleri projemiz, belhaber.com internet sitesinin “Belediye Oscarları” adı altında düzenlediği yarışmada, 512 proje arasından sosyal sorumluluk alanında birincilik ödülünü kazandı. Ödül projenin mimarı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’ya takdim edildi.

Oluşturulma Tarihi : 17.08.2018