callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ESHİP

  

                                                                                          
  

 “ESHİP” İLE TEMİZ İŞLETME SAĞLIKLI TÜKETİM

ESHİP ile gıdalar güvenilir, hizmet kaliteli, esnaf prestijli.

ESHİP İLE HİJYENİK ESENLER...

Hijyen; sağlığın korunması, geliştirilmesi, sürdürülmesi ve sağlık için yararlı davranışların yapılmasıdır. Zararlı ortamlardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyendir. Nitelikli temizliği temsil eden hijyen, toplumsal yaşamın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Yaşadığımız ortamların, içtiğimiz ve kullandığımız suyun, soluduğumuz havanın, günlük hayatta kullandığımız araç gereçlerin ve en önemlisi gıdaların temiz ve sağlıklı; yani hijyenik olması gerekmektedir.

Esenlik Hijyen Projesi (ESHİP) başta Esenlerliler olmak üzere tüm insanlarımızın güvenilir gıda, kaliteli hizmet ve sürdürülebilir sağlık koşullarını elde edebilmesi için yapılan ölçme, değerlendirme ve sertifikalandırma işlemlerinin tümüdür. Proje ile halk sağlığını korumaya yönelik çalışmaların yanında tüketici-üretici/esnaf arasındaki sağlıklı iletişim ve güven olgusunun oluşmasına katkı sağlanır.

HALKIMIZIN SAĞLIĞI ÖNCE GELİR!

Esenler halkının daha temiz ve güvenli şartlarda gıda tüketmesini, sağlıklı şartlarda kişisel bakım hizmetlerinden faydalanmasını, sağlıklı ve kaliteli hizmet görmesini sağlamak için başlattığımız Esenlik Hijyen Projesi ile iş yerlerinin hijyen, sağlık ve kalite şartlarını artırmayı hedefliyoruz.

KALİTELİ HİZMET YARIŞI BAŞLADI

Proje sayesinde işletmelerimiz, sağlık ve hijyene daha fazla önem vermeye başladılar. Bölgemizdeki işletmeler motive edilerek, bölgede takım ruhu oluşturuldu ve kaliteli bir yarış başladı. Proje kapsamında; ESHİP sertifikası ve bayrağı alan işletmelerin sürekliliğinin sağlanması için gereken kontroller belirli aralıklarla yapılıyor. Bu sertifika ve bayrak Esenler halkı için bir güven, işletme sahipleri için ise ayrıcalık simgesi.

ESNAFA ESHİP EĞİTİMİ VERİYORUZ

Esenler’de gıda ile uğraşan tüm iş yeri sahipleri ve çalışanlarının sahiplendiği Esenlik Hijyen Projesi (ESHİP) kapsamında, Esenler esnafını temizlik ve hijyen kurallarına uymaya özendirmek için periyodik aralıklarla eğitim seminerleri düzenliyoruz.

ESHİP kapsamında düzenlenen seminerlerimizde Esenler esnafına daha iyi koşullarda hizmet vermeleri için yapılması gereken püf noktaları anlatılıyor. Esnaflara hijyen güvenliği için eğitimler veriliyor, personelin kişisel hijyeninin işletme için çok önemli olduğu vurgulanıyor.

ESNAF PRESTİJ, VATANDAŞ GÜVEN KAZANDI!

2011 yılında başlattığımız ESHİP projemizle devam eden süreçte ilçemizde bulunan iş gruplarına, belirli periyotlarda hijyen eğitimleri verdik. Özellikle gıda işletmelerinde çalışan personeller için verilen eğitimlerde, kirlenme çeşitlerinden çapraz bulaşma kaynaklarına, gıda kaynaklı zehirlenmelerden personel hijyenine kadar konularda uzmanlaşmaları sağlandı.

ESHİP’E DÂHİL OLAN KAZANDI!

Esenlik Hijyen Projesi kapsamında sertifika almak isteyen esnafın telefonla ya da dilekçe ile başvurusunu yapmasının ardından, esnafla birlikte belirlenen günde söz konusu işletme ESHİP personellerince denetlenmiştir.

ISO 22000 ön gereksinim programı baz alınarak hazırlanan 60 soru ile 100 puan üzerinden denetlenen işletmelerden 80 puanı tamamlayanlar sertifikalandırılmış, 80 puan altında kalan işletmelere ise eksiklerini nasıl düzelteceklerine dair kapsamlı bir rapor ve istediklerinde ücretsiz hijyen danışmanlığı hizmeti verilmiştir. Esenlik Hijyen Projesi artan talepler doğrultusunda yenilenmiş, güncellenmiş ve kapsamı genişletilmiştir. Gıda işletmelerinin yanında kişisel bakım yerleri ile eğlence ve istirahat yerleri projeye dâhil edilmiştir. Gıda Üretim Yerleri, Gıda Satış Yerleri, Yeme İçme Yerleri, Kişisel Bakım Yerleri, Eğlence ve İstirahat Yerleri şeklinde beş ana gruba ayırarak kendi içinde sınıflandırılmıştır.

Sonuç olarak; her işletme iyi bir üne sahip olmak ister, bu amaca ulaşmak için çaba harcar ve müşterisinin sağlığını gözetmek için çaba göstermektedir.

ESHİP İLE İŞLETMELERE DEĞER KATIYORUZ

ESHİP kesinlikle bir cezalandırma sistemi değil, tam tersine başta Esenler olmak üzere ülkemizin hijyen ve kalite standardını yükseltmeyi hedefleyen, gönüllülük esasına dayanan bir projedir. Tamamen işletmelerin lehine olan ESHİP, hem işletmelerin ekonomik kayıplarını en aza indirmeyi hem de tüketicilerin sağlığını korumayı misyon edinmiştir.

Hizmet sunduğu sektörlerde kanıtlanmış yerelden genele yeni bir marka ve piyasa lideri olmayı hedefleyen ESHİP, Türkiye genelinde hijyen konusunda iyileştirmelerin yaşanması için öncü rol oynayacaktır.

ESHİP’E NASIL DÂHİL OLURUM?

Esenlik Hijyen Projesi kapsamında sertifika almak isteyen esnaf; telefon, internet ya da dilekçe yoluyla ESHİP birimine ulaşarak talebini beyan eder. Başvuru formu doldurulur ve denetim günü belirlenerek işletme ilgilisine bildirilir. İnternet üzerinden müracaat edilmesi hâlinde; web sitemizde yayınlanacak olan başvuru formu işletme sahibi tarafından eksiksiz doldurulur. Form sisteme düştükten hemen sonra ESHİP biriminde değerlendirilir ve işletme yetkilisine geri dönülerek randevu tarihi belirlenir.

ESHİP 100 PUAN ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİYOR...

Belge almak isteyen esnafın başvurusunun alınmasının ardından, esnafla birlikte belirlenen günde söz konusu işletme ESHİP personellerince denetlenir. İlk denetimin amacı sertifikalandırmak değil, durum tespiti yapmaktır. Bu amaçla işletmede bulunan eksikler ya da doğru bilinen yanlışlar saptanır. Puanlama ve derecelendirmede işletmeler 100 puan üzerinden değerlendirilir. 70 puanı tamamlayan ve ayrıca değerlendirme formlarında belirtilen baraj sorularından da tam puan alabilen işletmeler değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilir ve belge almaya hak kazanır.

ESHİP’Lİ İŞLETMELERİMİZ ÖDÜLLENDİRİLİYOR...

Yıl bazında düzenlediğimiz törenler ile sertifika almaya hak kazanan iş yerlerimize sertifikalarını dağıtıyoruz. Sertifika alan iş yerlerinin basına ve halka tanıtımını yapıyor, sahiplerini onurlandırmak için sertifika şöleninde iş yerlerine asmak üzere bayrak ile sertifika sticker’ları takdim ediyoruz.

 

Oluşturulma Tarihi : 27.08.2018