callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
EDİM

   
  Esenler’de Yoksulun Yüzü “EDiM” ile Gülüyor

Esenler’de yaşayan ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşların yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yapılan yardımların onlara ulaştırılması amacıyla Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi EDİM projesi hayata geçirildi. Gerçekten ihtiyaç sahibi olanlar belirlenerek, bu ailelere kredi kartı şeklinde tasarlanan EDİM Kart adında bir kart verildi. Ailelerin ihtiyaç durumu ve çocuk sayısına göre bu karta aylık kredi yüklendi. Kapı kapı dolaşılarak poşetlerle erzak dağıtımına son verildi. Esenler Belediyesi, yardıma muhtaç vatandaşların, sosyal belediyeciliğin nimetlerinden yararlanarak EDİM Kart ile alışveriş yapmalarına olanak sağlandı. “İyilik Kapısı EDİM Hayır Market” projesi ile Türkiye çapında yapılan Sosyal Belediyecilik Proje Yarışması’nda Büyükşehir İlçe Belediyeleri arasından sıyrılarak birinci oldu.

Kimsesizlerin Kimi Olduk

Yalnız ve evinden çıkamayacak kadar mağdur vatandaşların yaşadıkları yalnızlık hissinin ortadan kaldırılması için  Kimsesizlerin Kimi sloganıyla Sohbet Ekipleri kuruldu.

Kimsesizliğe, yalnızlığa mahkûm olan, sohbete ve arkadaşlığa ihtiyaç duyan vatandaşların yalnızlıklarına ortak olunarak, sevinç ve üzüntülerini paylaşıldı. Onlarla sohbet edilerek, toplumdan uzaklaşmadan hayata mutlu bir şekilde devam etmeleri sağlandı. Sohbet ekipleriyle, yalnız ve kimsesiz yaşlı vatandaşlara can yoldaşı olundu.

 PROJENİN HAZIRLIK AŞAMASI: 


EDİM: ( Esenler Dayanışma İyileştirme Merkezi ) :
Belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel tarafından ilçemizde 3000 muhtaç aile tespit edilmiştir. Bu tespit edilen ailelerin, Esenler Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve İ.B.B Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’nün kayıtlarından da sorgulanarak gerçekten yardıma muhtaç olan aileler olup olmadığına özen gösterilmiştir. Yardıma muhtaç olan ailelere daha rahat ulaşabilmek için EDİM (Esenler Dayanışma İyileştirme Merkezi) adı altında 600 metrekarelik bir alana market kurulmuştur. Kurulan marketin bütün ihtiyaçları, Esenler’ de bulunan hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanmaktadır. Yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilmeleri için, kendilerine kredi kartına benzer bir kart ( EDİM Kart) verildi. Bu proje ile; ihtiyaç sahibi aileler her 6 ayda bir araştırılarak, ekonomik durumlarının değişip değişmediği kontrol edilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için hazırlanan dosyalar Belediye Encümeni’ne sevk edilmekte ve buradan çıkan kararla EDİM Kart verilmektedir.


PROJENİN AMAÇLARI:

EDİM projesi ile ilçemizde ikamet edenlerin yaşam kalitesinin yükselmesine yardımcı olmak, gerçek ihtiyaç sahibine kısa sürede yardım ulaştırmak amaçlanmaktadır. EDİM ile, sosyal yardıma yeni bir boyut ve yeni bir vizyon getirerek Esenler’ de kapı kapı poşetlerle erzak dağıtımını son verip, yardıma muhtaç vatandaşların onur ve gururunu koruyarak rencide edilmeden en iyi şekilde hizmet etmek hedeflenmiştir. Bu proje ile poşet poşet veya koli koli yardım yapma dönemi sona ermiştir.

PROJENİN FAALİYETLERİ VE UYGULANMASI:

EDİM projesi ile; Esenler’ de açlık sınırında ve altında yaşayan fakir vatandaşlara her türlü gıda, giyecek, dayanaklı ev eşyası, sağlık malzemesi ve çocuklar için kırtasiye gibi binlerce kalemde malzeme yardımı yapılmaktadır. Bu yapılan bağışların, bağışçıdan başlayarak yardım alanlara kadar, ürünlerin tüm serüveni kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca hayırsever vatandaşlarımız istediği takdirde bağışladığı malzemelerin, herhangi bir tarihte kime, ne zaman ve kim tarafından teslim edildiğini öğrenebilmektedir. Proje kapsamında, ailenin ihtiyaç durumuna göre (ailedeki birey sayısı, yaşlılık durumu, özürlülük durumu, öğrenci olup- olmaması vs.) her ay EDİM Kart’lara para-puan yüklenmektedir. Vatandaş, her ay yüklenen para puanlarla EDİM Marketten ihtiyacı olan istediği ürünü alabilmektedir. İhtiyaç sahipleri istediği takdirde para puanlarını biriktirerek daha sonraki aylarda yüksek ücretli ihtiyacı olan ürünleri de alma imkânına sahiptir.

PROJE İLE SAĞLANAN YARARLAR:

Yardıma muhtaç olan ailelerin yaşam kalitesini yükseltebilmek ve ihtiyaçlarına daha rahat ulaşmalarını sağlayabilmek için market projesi hayata geçirilmiştir. Bu projenin en önemli yararı; ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara nohut, bulgur, un, şeker vb. malzemeleri poşet veya koliler ile vermek yerine açılan 600 M2 lik markete, nelere ihtiyaçları varsa para ödemeden rahatlıkla EDİM kartlarına yüklenen para- puanlar sayesinde alabilmeleridir. Proje ile yardıma muhtaç vatandaşların sürekli olarak belediyeye yardım için gelmeleri de önlenmiş, yardım süreci belli bir düzen ve disipline bağlanmıştır.

PROJENİN DİĞER BELEDİYELERDE UYGULANABİLİRLİĞİ:

Hemen hemen tüm belediyeler, ihtiyaç sahibi ailelere sosyal yardımda bulunmaktadır. Ancak, bu yapılan yardımların büyük bir kısmı, yağ, pirinç, bulgur, makarna gibi belli ürünlerle sınırlı kalmaktadır. Hâlbuki EDİM Projesi ile ihtiyaç sahibi vatandaş, belediyenin verdiğini değil, kendi ihtiyacı olan ürünü almaktadır. Her belediye benzer sosyal yardımlarda bulunduğuna göre, daha çağdaş, daha düzenli ve nitelikli bu proje tüm belediyeler tarafından uygulanabilir.

PROJE FİNANSMANININ KARŞILANMASI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR

Proje finansmanı tamamen hayırsever iş adamlarımızdan karşılanmaktadır. Proje için belediye bütçesinden para harcanmamaktadır.

EDİM KARTI YARDIMI İŞ AKIŞI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

EDİM İLE İLGİLİ VİDEOLAR

Oluşturulma Tarihi : 05.10.2013