callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ESENLER BELEDİYESİ ARAMA KURTARMA EKİBİ (ESKAT)

İşletme Müdürlüğü Projeleri

 

1. Yerel Afet Gönüllüsü (YAG)

 

İlçemizin A hassas bölge deprem kuşağında olması, yerleşim alanlarının sık olması, nüfusumuzun kalabalık olması, bölgemizin Kuzey Anadolu Fay Hattına yakın olması nedeniyle, olası afete hazırlıksız yakalanmamak, bilinçli hareket etmek, gerektiğinde ESKAT ekibimizle arama kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere, ESKAT ekibine ilave olarak, “Afet Gönüllüleri” oluşturma çalışmaları devam etmektedir. 

Bu çerçevede; SEN DE AFET GÖNÜLLÜSÜ OL sloganı ile Belediyemizin web sitesinden, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde stant kurularak, okullarda, üniversitelerde, muhtarlıklar aracılığı veya bizzat müracaat ederek afet gönüllüsü formunu dolduran vatandaşlarımıza eğitim ve malzeme verilecektir.

Oluşturulan Yerel Afet Gönüllüleri, tatbikatlarda ve eğitimlerde Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi- ESKAT ile koordineli olarak görev alarak olası afetlerde daha bilinçli hareket etmeleri sağlanacaktır. 

Bu nedenle İlçemizin her mahallesinde en az 15-20 kişilik 18-55 yaş arası Yerel Afet Gönüllülerinin oluşturulması hedeflenmektedir.

2. Engelli Ailelerinden Oluşan Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi

ESKAT, İl AFAD, Engelli Dernekleri ve İstanbul Kalkınma Ajansı ile ortak olarak gerçekleştirilen “Engelli Ailelerinden Oluşan Gönüllü Arama Kurtarma Ekibi Projesi”  kapsamında, engelli yakınlarından oluşan 96 vatandaşımıza (anne, baba, teyze vs.) İl AFAD görevlileri tarafından kurs verilerek, engellilerin de bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. 

Kursiyerlere eğitim sonrası afet ve acil durum çantası verilmiş olup, temel arama kurtarma eğitimi aldırılmıştır. Ayrıca; engelli vatandaşlarımıza olası afetlerde öncelikli olarak müdahale edilebilmesi için adresleri tespit edilmiştir. 

Projemiz Marmara Belediyeler Birliği tarafından 2016 yılında düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri'nde afet kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür. 

Oluşturulma Tarihi : 16.08.2017