callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
E- KİTAP MASAYA YATIRILDI

Esenler Belediyesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde gerçekleşen panelde, alanında söz sahibi uzmanlar, Türkiye’de e- kitabın durumunu ve geleceğini değerlendirdi.

Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü, 50. Kütüphane Haftası sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte “Türkiye’de e- kitabın durumu ve geleceği” konusunda panel düzenledi.

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde gerçekleşen panelde; e – kitapla ilgili merak edilen her şey masaya yatırıldı. Panele Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Hasan Taşçı ve Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nden yararlanan çok sayıda öğrenci katıldı. Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Güssün Güneş’in moderatörlüğünde yapılan panelde konuşmacılar,  e- kitabı tüm boyutlarıyla ele aldı. Panelde konuşan Sedir Yayınları Genel Müdürü Burhan Genç, e- kitabı yayın evleri açısından değerlendirerek, yayıncılarda dijital satışlara yönelik bir kaygı ve mali korkuların olduğunu söyledi.

Avukat Cahit Sülük ise; e-kitapla ilgili telif konularına vurgu yaptı. E- kitaptan doğan telif sorunlarını anlatan Avukat Sülük, “Önümüzde bir müzik sektörü var. Müzik sektöründe bugün 100 bin adedi geçen eserlere müzik ödülü veriliyor. Bunun sebebi müziğin dijitalleşmesi” dedi. “Türkiye’de eserlerin dijitalleşmesiyle beraber inanılmaz derecede korsanlarla karşı karşıyayız” diyen Sülük, “Bununla mücadele etmek kolay değil. Ciddi sorunlar yaşayabileceğimizi söyleyebiliriz” dedi.

YENİ NESİL DİJİTAL BİR NESİL

Sülük’ten sonra sözü alan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Bilal Eren ise: e- kitap teknolojileri konusunda konuşarak, e- kitabın hayatımızda niçin olması gerektiği konusunda düşüncelerini dile getirdi. Teknolojinin artık hayatımızın her alanına girdiğini söyleyen Eren,  “Yeni nesil dijital bir nesil” dedi. Eren, önümüzdeki dönemde ülkemizde korsan yayınlarla ilgili ciddi yaptırımlar olacağına dikkat çekerek, e- kitapla ilgili telif haklarına da dikkat çekti.

Panelde Türkçe içerikli elektronik kitap veritabanı ve Türkiye'nin ilk online kütüphanesi olan Hiperkitap markasının sahibi  Hiperlink Limited Şirketi’nin temsilcilerinden Serdar Katipoğlu da Hiperkitap hakkında bilgi vererek, Hiperkitab’ın Türkiye’nin ilk ve tek veri tabanı olduğunu anlattı. Hiperkitap’ın basılı ve elektronik ortamda bulunan bilgi kaynaklarını, kullanıcıları ile buluşturmak amacında olduğunu söyleyen Katipoğlu, paneli gerçekleştiği Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nin veritabanını Hiperkitap’ın sağladığını belirtti.

Panelin son konuşmacısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı’ndan Sorumlu Selçuk Aydın da, Atatürk Kitaplığı hakkında bilgi vererek, dünya ile entegre olup öne çıkma gayretinde olduklarını belirtti.  Aydın, kütüphaneyi tüm  okuyucularla buluşturmak istediklerini söyledi. Kütüphane’deki Osmanlı Dönemi nadir eserlerin kataloglanması, dijital ortama aktarılması ve elektronik ortamda sunulması çalışmasından bahseden Aydın, yayınların sayısal ortama aktarıldığı takdirde eserlerin kullanımından kaynaklanan yıpranmalar ortadan kalkacağını ve dijital ortama aktarılan yayınların web ortamına da açılarak bu yayınlara mekâna ve zamana bağlı kalmadan erişim sağlanabileceğini belirtti.

Panelistler, konuşmalarını tamamladıktan sonra dinleyicilerden gelen soruları da cevapladı. Panel sonunda Esenler Belediyesi Kütüphane Müdürü Hasan Taşçı, günün anısına tüm panelistlere birer plaket takdim etti.

 

 

Oluşturulma Tarihi : 07.04.2014