callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
İŞTE TÜRKİYE'NİN İLK ÇOCUK SOKAĞI

 

Türkiye'nin ilk Çocuk Sokağı, coşkulu bir törenle açıldı. Törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, her şeyin çocuklar için dizayn edildiği bu sokakta unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını çocuklarla oynadı.
 

Çocuk Sokağı... Anne Çocuk Merkezi... Anne Üniversitesi... Esenler'de 1 günde 3 ayrı heyecan bir arada yaşandı.Menderes Mahallesi'nde bulunan Çocuk Sokağı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın katıldığı coşkulu bir törenle açıldı. Törene; Bakan İslam'ın yanı sıra; AK Parti İstanbul Milletvekilleri Osman Aşkın Bak, Sevim Savaşer, Tülay Kaynarca, İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esma Biltaci’nin ağabeyi Ammar Biltaci ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

PROTOKOL ÇOCUKLARLA OYNADI
 

Protokol üyeleri önce Çocuk Sokağı'nda çocuklarla halk arasında "Yağ Satarım Bal Satarım" olarak bilinen unutulmaya yüz tutmuş bu oyunu oynadılar. Çocuklarla eğlence dolu dakikalar geçiren protokol üyeleri, bowling oynayan çocuklara eşlik ettiler ve mendil kapmaca oynadılar. Bakan İslam ve beraberindekiler, Çocuk Sokağı'ndaki Esma Biltaci Anne Çocuk Merkezi'ni incelediler.
 

Program daha sonra Çocuk Sokağı ve Esma Biltaci Anne Çocuk Merkezi'nin açılış, Anne Üniversitesi'nin de mezuniyet töreniyle devam etti. Çocuk Sokağı'nı anlatan sinevizyon gösterimiyle başlayan tören, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla devam etti.


 

ŞEHRİN İMKÂNLARI ARTTIRILMALI
 

Programın açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Bir şehirde anneler gülerse, çocuklar gülerse o şehir güler çünkü şehrin geleceği çocuklarda, şehrin inşası da annelerdedir" diyerek söze başladı. "Bir çocuğun kendisini o şehrin ev sahibi olarak görmesi için ilk yapılması gereken şey, şehrin ona sunduğu imkanları arttırmaktır" diyen Göksu, "Eğer şehir sosyal, ekonomik ve kültürel olarak o çocuğu ne kadar kuşatırsa o çocuk da şehri kendi evinin geleceği olarak görür. O şehirde suç olmaz, o şehirde çocuklar özgüvenle büyür, geleceği ait tasarımda bulunabilir" şeklinde konuştu.
 

450 - 500 ÇOCUK OYNUYOR
 

Çocuğa sunulacak en güzel şeylerden birinin güven içinde oynayabileceği bir sokak olduğunu söyleyen Göksu, "Bir sokak çocuğu olmak var, bir de bir çocuğun bir sokağın çocuğu olması var. Sokak çocuğu olursanız orada farklı bir algıyla karşılaşırsınız ama çocuğun sokağı olursanız daha iyi karşılanırsınız" dedi. Göksu, Çocuk Sokağı'nda günde ortalama 450 - 500 çocuğun oyun oynadıklarını ifade etti.
 

ÇOCUK MAHALLESİ GELİYOR
 

Çocuk Sokağı'nın bir başlangıç olduğunu belirten Göksu, Esenler'de bir Çocuk Mahallesi açacaklarını açıkladı. Göksu, "Bu sokak daha mütekâmil hâle gelecek. Ekim ayından itibaren Allah nasip ederse Çocuk Mahallesi açacağız. Bu mahalleyi trafiğe kapatıyoruz. Her eve bir otopark yaptık. İnsanlar araçlarını otoparka bırakacaklar. Mahalle komple çocuklarımıza ve yaşlılarımıza ait olacak" diye konuştu. Göksu, Esenler'i çocuk dostu bir şehir haline getireceklerini sözlerine ekledi. Göksu, Anne Üniversitesi mezunlarını da tebrik ederek yakın zamanda Baba Üniversitesi açacaklarının müjdesini verdi.
 

MEZUNLAR KONUŞTU
 

Programda Çocuk Üniversitesi mezunu 12 yaşındaki Tuana Koç, "Hem üniversite mezunu olduk, hem bir sokağımız oldu. Çocuk Üniversitesi'ne giderek üniversite kazanma isteğim daha da arttı" dedi. Tuana'nın Anne Üniversitesi mezunu annesi Nurhayat Koç da, "Üniversite ortamını yaşamak içimde uhde kalmıştı. Bunun için bu projede gördüm. Anne Üniversitesi, bize cevherlerimizi fark etmemizi sağladı" dedi. 

DİRENİŞ BOŞA GİTMEDİ
 

Programda Mısır'da darbeciler tarafından öldürülen ve Rabia direnişinin sembolü olan 17 yaşındaki Esma Biltaci'nin ağabeyi Ammar Biltaci de bir konuşma yaptı. Esma'nın sürekli başı dik, onurlu bir yaşam sürdüğünü belirten Ammar Biltaci, "Esma çocuklara Kur'an, tecvid, ahlaki eğitimler verirdi" dedi. Ammar Biltaci, konuşmasının sonunda "Esenler'deki bu ortamı gördükten sonra gösterilen direnişin boşa gitmediğini, orada verilen mesajın bu topraklara ulaştığını ve bundan sonraki nesillere de ulaşacağını buruda bizzat tanıklık ederek yaşıyorum" diye konuştu.
 

İLK EĞİTİM ANNEDEN
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de, Anne Üniversitesi mezunlarını tebrik ettikten sonra "Türkiye'nin geleceğini dizayn etmek için Başkanımız bize katkı sağlıyor" dedi. "Çocuklar ilk eğitimini annelerinden alıyorlar" diyen Yüksek, daha sonra da kendilerinin çocukları eğittiklerini belirtti.
 

ESENLER BİR ADIM ÖNDE
 

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, "Anne, ailenin merkezinde. Ben annemin ve hanımımın sözünü çok dinlerim. O yüzden hayatta hep rahatım" diye konuşan Aşkın Bak, Çocuk Sokağı ile ilgili "Esenler'in çocukları Çocuk Sokağı ile beraber diğer ilçe çocuklarından bir adım öndeler" diye konuştu.
 

 

DARISI ÇOCUK MAHALLESİ'NE
 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, söze "Burada yöneticiyle halkın el ele verdiğinde neler başarabildiğini gördüm" diyerek başladı. Günümüz metropol şehirlerinde çocuklara oyun alanı ayrılmasının zor olduğunu belirten İslam, "Esenler şimdi buna kavuşmuş. Bu çok güzel bir proje. İnşallah bir dahaki gelişimde Çocuk Mahallesi'ni ziyaret ederim" dedi.  "Çocuk Sokağı, kopya edilmesi gereken bir proje. İnşallah bunu kopyalarız, diğer belediyelerimizde de uygularız" diyen İslam, "Çocuklar için parklar, bahçeler yapmak mümkün değilse o zaman sokakları çocukların hizmetine açarız düşüncesi, çok iyi bir düşünce" şeklinde konuştu.


 

BABA ÜNİVERSİTESİ'NE DESTEK SÖZÜ
 

Başkan Göksu’ya “Babalar Üniversitesi” projesinde bakanlıkla ortak çalışılması teklifinde bulunan Ayşenur İslam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak aile içi şiddetin azalması için kadınlardan çok erkeklerin eğitimlerini daha çok önemsediklerini vurguladı. Anne Çocuk Merkezi'nin adının Esma Biltaci olmasının çok değerli olduğunu söyleyen İslam, "Bu çok değerli bir kadirşinaslık örneği" dedi.
 

Başkan Göksu da, tüm konuşmacılara konuşmalarının ardından günün anısına birer hediye takdim etti.
 

ANNELER KEP ATTI
 

Konuşmaların ardından Anne Üniversitesi mezunlarının kaleme aldığı "Annemin Masalı" adlı masal kitabı ile yıllıkları, anneler Bakan İslam'a takdim etti. Protokol üyelerinin açılış kurdelesini de "Hayırlı olsun" temennileriyle kesmelerinin ardından 300 anne, diplomalarını Bakan Ayşenur İslam ve beraberindeki protokol üyelerinin elinden alarak  hep birlikte kep attı.
 

HER ŞEY BU SOKAKTA
 

Sokak sakinlerinin yüzde 85 gibi yüksek bir oranla destek verdikleri Esenler Çocuk Sokağı Projesi ile Esenlerli çocuklar, güvenli, eğlenceli ve eğitici bir sokağa sahip oldular. Bu sokakta yer alan ve Mısır’daki direnişin sembol ismi Esma Biltaci adına yapılan Anne Çocuk Kampüsü de, Esenlerli anneler ve çocuklar için yeni bir yaşam alanı niteliği taşıyor. İçinde Oyun Merkezi, Çocuk Kütüphanesi, Sinema, Açık Çocuk Bahçesi gibi alanlar bulunan Esma Biltaci Anne Çocuk Kampüsü, çocuklara mutlu, sağlıklı, güvenli ve öğrenmeye ilgi duyacakları bir ortamda, gönüllerince eğlenmelerine ve anneleriyle birlikte kaliteli zaman geçirmelerine olanak sağlıyor. 

 

 

 

Oluşturulma Tarihi : 01.09.2014