callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
ASKIDA EKMEK VAR

Esenler Ekmeğini Paylaşmaya Devam Ediyor


Askıda Ekmek projesi ile hayırseverlerin, ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden onlarla ekmeklerini paylaşmalarını sağladık. Zenginler ile yoksullar arasında yardım köprüsü kurduk.  Fırından ekmek alan hayırseverler, yoksullara vermek için istediği kadar ekmeğin parasını ödeyerek askıya ekmek bırakıyor. Böylece fırının vitrinindeki elektronik ekranda o anda, sahibini bekleyen kaç ekmek olduğu gösteriliyor.

 

 

PROJENİN AMACI:

Askıda ekmek projemiz, ihtiyaç sahiplerinin hayırseverler ile yüz yüze gelmeden ihtiyaçlarının karşılanmasını ve muhtaç insanlara ihtiyaç sahibi olmanın ezikliğinin hissettirilmemesini amaçlamaktadır. Aynı zamanda “Askıda ekmek” projesi ile yoksul insanların başkalarına minnet etmek zorunda kalmaları da ortadan kaldırılmış olacaktır.
 

Askıda Ekmek uygulaması ile maddi durumu iyi olan insanlar ekmek almak için fırına gittiklerinde kaç tane ekmek alacaklarsa bir ve daha fazla ekmeğin parasını ödeyebileceklerdir. Örneğin bir ekmek alıp, 2 ekmek parası vermek suretiyle, almadığı ekmeğin parasını da ihtiyaç sahiplerinin gelip alması için askıda bırakmış olacak. Hayırseverlerin de ihtiyaç sahiplerinin de birbirini görmediği bu yardımlaşma modeli gösterişten uzak toplumsal fayda oluşturan bir yaklaşımdır. Esenler Belediyesi bu uygulama ile sadece alan el ile veren eli gizliden buluşturmayı, muhtaç kardeşlerini hatırlatmayı hedeflemektedir.
 
 
 
Askıda Ekmek Projesi 22/12/2011 tarihinde, Davutpaşa çaddesi üzerinde bulunan bir fırında basın lansmanı yapılmıştır.

• İhtiyaç sahipleri, Mahalle muhtarlarından, Belediyemizin Sosyal İşler Müdürlüğünden ve Esenler Kaymakamlığından, ihtiyaç sahipleri belirlendi.
• Her mahalle için 30 kişiden oluşan ihtiyaç sahipleri belirlenerek her gün 450 kişiye ekmek verilmeye başlandı..Bu sayı her geçen gün ihtiyaç sahiplerinin talepleri doğrultusunda artmaktadır.
•  Bu uygulama doğrultusunda 16 mahallede pilot fırınlar belirlendi.
• Proje  kapsamında kullanılmak üzere 16 tane led tabela hazırlatıldı ve fırınlara teslim edildi.
• Bölgemizde ihtiyaç sahiplerine ulaşıldı ve hangi fırından ekmek alabilecekleri konusunda kendilerine bilgi verildi.
 
 

Bu projenin uygulama sürecinde ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında Esenler Belediyesi köprü görevini üslenmiş olacaktır.  

Ayrıca “Askıda Ekmek “ uygulaması Esenler halkının yardımseverliğini, ortaya koyacaktır.

Tüketimde ve yardımlaşmada denge sağlanmasına katkı sağlamış olacaktır.

Projeye katkıda bulunmak isteyenler aşağıda belirtilen irtibat numarasından ulaşabilirler..
 
 

            


İrtibat no :
(212) 440 11 70
E-mail      : s.dede@esenler.bel.tr

Oluşturulma Tarihi : 05.10.2013