callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
EĞİTİM KÜLTÜR

 

Kırsal kesimden yoğun göç alan Esenler’ de eğitim –öğretim alanında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İlçedeki  okul ihtiyacını gidermek için son yıllarda başlatılan çalışmalarla belirli aşamalar kaydedilse de; henüz istenilen seviyeye ulaşılamadı.  1990’lı yılların başlarında sınıf ortalamaları 100’ün üzerinde olan Esenler’de açılan yeni okullarla bu oran, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 80'e düştü.

Esenler’ de 12’si özel 13 ana okulu, 5’i özel toplam 35 ilköğretim okulu, 7’si özel 13 lise bulunuyor.  Bu okullarımızda 82 bin öğrenci eğitim görüyor.  Esenler’de ayrıca, 12 özel dershane, 3 özel öğrenci yurdu ve 2 adet de özel etüt merkezi bulunuyor.

İlçemizde özel sürücü kurslarının yanında Büyükşehir Belediyesi Personel ve Eğitim Daire Başkanlığı tarafından açılan Meslek Edindirme Kursları’nın da (İSMEK) 6 ayrı şubesi bulunuyor. Birlik Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Turgut Reis Mahallesi, Başakşehir Mahallesi, Menderes Mahallesi ve Fatih Mahallesi’nde bulunan İSMEK kurslarında bilgisayardan boyamaya, tezhibe kadar 30 branşta el becerisi kursu veriliyor. Kurslara her yıl yaklaşık 5 bin kursiyer katılıyor. 

Belediyemiz tarafından da periyodik olarak ücretsiz İngilizce, Bilgisayar, Türk Sanat, Türk Tasavvuf ve Ney kursları düzenleniyor.

 

ESENLER'DE KÜLTÜREsenler’de devlete ait bir kütüphane bulunamadığı için  bu açığı kapatabilmek için Esenler Belediyesi tarafından Atışalanı’nda  içerisinde Barış Manço Çocuk Kütüphanesi’nin de bulunduğu modern bir kütüphane hizmete girdi. Belediye'nin Nenehatun Mahallesi’nde bulunan hizmet binasında açılan kütüphanenin, okul kütüphaneleri dahil olmak üzere ilçedeki tüm kütüphanelerle bilgisayar bağlantılı hizmet vermesi için çalışmalar sürdürülüyor. 

Esenler Kültür Merkezi’nde  kültür-sanat hizmetleri devam ediyor. Belediyemizce Birlik Mahallesi’nde içerisinde  kütüphane, tiyatro ve sinema salonlarının da yer alacağı bir kültür merkezi daha inşa edilmesi planlanıyor. 


 

 

Oluşturulma Tarihi : 07.10.2013