callcenter ESTİM ÖNERİ VE TALEP444 00 73
TARİHİ PROJEDE İLK İMZALAR ATILDIEsenler'in tarihini ve talihini değiştirecek dev projenin startı verildi. Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm ve dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük şehir parkı projesinin protokolü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu tarafından imzalandı.


Esenler haklının yıllardır beklediği ve 11 Mayıs günü Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan tarihi projede ilk imzalar atıldı. Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm ve Dünyanın Üçüncü, Türkiye’nin En Büyük Şehir Parkı Projesi'nin Protokol İmza Töreni, Esenler'de Ramada Plaza'da yapıldı.

 

Törene; Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dededoğlu, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcıları ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile çok sayıda davetli katıldı.

ESENLER YENİ UMUTLARA YELKEN AÇTI


Tarihi projenin tanıtımı filmi ile başlayan törende ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. Esenler halkının 11 Mayıs günü tarihi bir ana tanıklık ettiğine dikkat çeken Başkan Göksu,"Esenlerliler yıllardır bu projeyi bekliyordu. O gün Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun açkıladığı tarihi proje ile Esenler halkının acıları son buldu. Bu proje ile Esenler yeni umutlara yeni heyecanlara yelken açtı" dedi.

 

GELENEKSEL MİMARİ İLE MODERN BİR ŞEHİR


Başkan Göksu, Esenler ilçe sınırları içerisinde bulunan 8,7 milyon metrekare alanın kentsel dönüşüm çalışmaları için gerekli rezerv alan sıkıntısını ortadan kaldıracağını söyledi. Projenin dört temel özelliğe sahip olduğunu anlatan Başkan Göksu,"Bu proje, günümüz modern hayatının yalnızlaştırdığı insanımızın yalnızlığına son verecek. Kuracağımız şehir, toprağa yakın olacak; en fazla altı katlı binalardan oluşacak. Geleneksel mimari ile modern bir şehir kurulacak; son teknoloji bilgi işlem ürünleriyle donatılmış olacak. En önemli özelliği ise, bu şehir kendi üzerinde yaşayana bir maliyet getirmeyecek. Bu şehir duvarlarla örülmüş, duvarların içine hapsedilmiş siteler değil, her anlamda birbiriyle bütünleşen bir şehir olacak" diye konuştu. 

ESENLER'DE 90 BİN KONUT YENİLENECEK


Yeni Esenler'in aynı dertlere de çözüm üreteceğini belirten Başkan Göksu, sözlerini şöyle tamamladı: "İmar ve mülkiyet sorunları nedeniyle ilçemizde herhangi bir işlem yapılamayan 40 bin konut var. Bu proje ile 200 bin kişinin transferini gerçekleştireceğiz. Bu 40 bin konut başta olmak üzere toplam 90 bin konutu yenileyeceğiz. Bu bölgede yepyeni bir şehir kurulacak. Bu alanın yüzde 60'ı yani 4,8 milyon metrekaresi donatıya terk edilecek. Sadece 1,6 milyon metrekaresinde inşaat yapılacak. Peki transfer edilen konutlar ne olacak? Bu konutlar yıkılacak ve yerlerine park yapılacak. Kesinlikle rant haline gelmeyecek".  

    

BİR RÜYA GERÇEK OLDU


Törende İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu da bir konuşma yaparak projenin önemine değindi. Projenin Esenler'e ve İstanbul'a hayırlı olmasını dileyen Dedeoğlu, "Bir yıl önce konuştuğumuzda rüya gibiydi, hayal gibiydi. Bugün bu rüyayı, bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz" dedi.

 

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, projenin Esenler'i çok ileri bir seviyeye getireceğine dikkat çekerek, "Bu proje Esenler için tarihi ve çok büyük bir proje. Bu proje ile ilçemizin büyük bir boşluğu alınıyor. 10 sene içerisinde Esenlerli olmak çok anlam ifade edecek. Bu büyük proje Esenler'i çok ileri bir seviyeye getirecek. Sadece Esenler'in değil aynı zamanda İstanbul'un da havası değişecek" diye konuştu.

ESENLER ESENLİK DOLU BİR ŞEHİR OLUYOR 


Törende davetlilere son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce hitap etti. Bakan Güllüce, Esenler'in herkesin esenlik bulduğu bir şehir haline geldiğini ifade ederek, "Bu proje Esenler için son derece önemli. Adını söylemek bile muhteşem bir şey. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum. Özellikle Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu projede büyük katkıları var. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

BAKAN GÜLLÜCE VE BAŞKAN GÖKSU İMZALADI


Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm ve dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük şehir parkı projesine ilişkin protokole imza attılar. Atılan imzalarla dev proje fiilen başlamış oldu. 

 BAŞBAKAN'DAN ESENLER'E TARİHİ MÜJDE


Esenler'in merakla beklediği tarihi projenin müjdesini Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi. Dörtyol Meydanı'nda on binlerce Esenlerli ile buluşan Başbakan Davutoğlu, ilçenin kuzeyinde yer alan 8,7 milyon metrekarelik askeri alanda dünyanın en büyük kentsel dönüşüm çalışması ile 2,5 milyon metrekare alana sahip dünyanın en büyük üçüncü şehir parkının Esenler'de yapılacağını söyledi.


Esenler Dörtyol Meydanı, tarihi bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı. İlçe halkı Esenler'in tarihini ve talihini değiştirecek dev projenin açıklanacağı alanı saatler öncesinden hınca hınç doldurdu. On binlerce Esenlerlinin coşkusu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun gelişiyle doruğa ulaştı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun karşıladığı Başbakan Davutoğlu'na Esenlerliler yoğun sevgi gösterisinde bulundular. Esenlerliler, "Esenler, seninle gurur duyuyor", "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Başbakan Ahmet Davutoğlu" tezahüratlarıyla Dörtyol Meydanı'nı adeta inlettiler.

DÖRTYOL MEYDANI'NDA TARİHİ BULUŞMA


Dörtyol Meydanı'nda düzenlenen Esenler Belediyesi Devir-Teslim Töreni'ne Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bokzır, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hüseyin Bürge, Ahmet Haldun Ertürk, Ünal Kacır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile vatandaşlar katıldı. 

ESENLER'İN TARİHİ VE TALİHİ DEĞİŞECEK


Törende açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. "Bugün Esenler için hem tarihinin hem de talihinin değiştiği gündür” diye sözlerine başlayan Göksu daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Geçtiğimiz 5 yılda Esenler'in mekansal olarak bir çok sorunları, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve Hükümetimizin desteğiyle çözüldü. Çıkmaza girdiğimiz noktada yeni arayışların peşindeydik. Öyle bir adım atmalıydık ki, Esenler İstanbul'a yakışan bir marka olsun. İnsan aklındaki acıları bedeniyle çekermiş, şehirler de ruhundaki acıları mekanları ile çekermiş. Esenler de bu acıları çekmiş bir şehir. Bugün çektiğimiz acıların son bulduğu gündür. Hayırlı olsun Esenler. Bu proje için 33 aydır yürütülen bir çalışma var. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk olurunu verdiği projede emeği geçenlere; Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız başta olmak üzere Bakanlarımıza, milletvekillerimize, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza, emeği geçen herkese Esenler halkı adına teşekkür ediyorum".

İSTANBUL YENİDEN ODAK ŞEHİR OLUYOR


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Dörtyol Meydanı'nda tarihi bir ana daha tanıklık ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 1994 yılında başlattığı ve bugün dünyaya örnek olan yerel yönetim anlayışıyla şehirlerimizi medeniyet merkezleri haline getirmek için çalışıyoruz. Geçmişte yapılan ihmalleri bir bir ortadan kaldırıyoruz. Bu proje ile Esenler'de inşallah insan onuruna yakışan mekanlar ortaya çıkacak. İstanbul, eskiden olduğu gibi, yeniden odak şehir oluyor".   

 

ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM HOCAM İSTANBUL'A SELAM OLSUN...


Törendeki konuşmasına "Selam olsun... Selam olsun... Öğrencisi olduğum Hocam İstanbul'a selam olsun" sözleriyle başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün İstanbul için tarihi bir gün. Şehircilik açısından dünya için tarihi bir gün. Esenler gelişirken, bu alanda çok dolaştım. Esenler'i, Bağcılar'ı, Bahçelievler'i, Bakırköy'ü adım adım biliriz. Ve İstanbul'un nasıl yanlış bir şehircilik içinde olduğunu gördük. Yeniden milli irade diyecek miyiz? Esenler'i, İstanbul'u, yeni Türkiye'yi yeniden inşa edecek miyiz?" diye sordu.

"TARİHİ MEKANLAR MUTLAKA KORUNACAK"


Başbakan Davutoğlu, projenin dört temel ayağı olduğuna dikkat çekerek, "İstanbul'un tarihi mekanları mutlaka korunacaktır. Özellikle sur içindeki yanlış yapılaşmaya hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Ancak İstanbul aynı zamanda da gelişiyor. Esenler gibi yerlerde yaşayan vatandaşlarımız en konforlu konutlarda yaşayacak. İlçedeki konutların yüzde 72'si sorunlu. Depreme dayanıksız. Sizin güvenliğiniz, bizim namusumuzdur. En güvenli konutlara sizi oturtmak bizim görevimizdir. İnşallah 90 bin yeni konut inşa edilecek. Bu yanlış kentleşme karşısında, gerçek bir kentsel dönüşüm yapacağız, Esenler'i yepyeni bir ilçe haline getireceğiz. İnsan doğasına aykırı şekilde yapılaşmaya karşı, yatay yapılaşma sağlayacağız. Yani topraktan uzaklaşmayan, kendi doğasından uzaklaşmayan yeni bir şehirleşme anlayışını insanımıza sunacağız. Yatay mimariyle yepyeni bir Esenler inşa edeceğiz" dedi.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ YEŞİL PARKI ESENLER'E...


Başbakan Davutoğlu, "Esenler'de, yeni bir çevre ve yeşil anlayışı içinde, dünyanın en büyük üçüncü yeşil parkını yapacağız. 7 milyon metrekarede 500 bin kişi yaşıyor. Esenler'e şimdi 8 milyon 700 bin metrekare alan daha katıyoruz. Böylece, şehircilik ve çevrecilik anlamında yeni bir paradigma inşa ediyoruz. 2,5 milyon metrekarelik bir şehir parkı inşa edeceğiz. Esenler'e hayırlı olsun. Çevreci geçinenlere de ders olsun" dedi.

 

Başbakan Davutoğlu, sözlerine ara verirken, platformdaki dev ekranda tarihi projenin tanıtım filmi sunuldu. Sunumun ardından konuşmasına devam eden Davutoğlu, "Dünyanın en büyük kentsel dönüşümü İstanbul'da yapılıyor. Onlar konuşur, biz vaat ettiğimiz her şeyi yaparız" dedi. Başbakan  Davutoğlu daha sonra şunları söyledi: "Taksim'de 10-12 ağaç için yeri göğü inletip, sonra Yalova'da ağaç kesenlere cevap verecek misiniz? Onlar vandalizm yapar. Onlar konuşur, AK Parti yapar. Onlar yeşili istismar eder, AK Parti yeşili korur. Gösteri yapıyoruz diye etrafı yakıp yıkar, binaları yağmalarlar, yakarlar, yıkarlar. Onlar yıkar, AK Parti inşa eder. Yeni Esenler için 7 Haziran'da yeni bir destan yazacak mıyız? İnşallah yüzde 70 yapacak mıyız? İstanbul'un ortalamasını yüzde 55'e çıkaracak mıyız? İnşallah 7 Haziran'da saat 17'de Türkiye'nin en büyük mitingini yapmaya var mıyız?"

 

Konuşmaların ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, 8,7 milyon metrekare alana sahip askeri alanın devrine ilişkin protokolünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'ya verdi. 

İŞTE TARİHİ PROJENİN DETAYLARI


"İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı" projesi kapsamında 8,7 milyon metrekarelik Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli hazine arazisi "Huzur ve Umut Şehri" Esenler'e devredildi. Esenler'in baştan başa yenilenmesini sağlayacak olan proje kapsamında Türkiye'nin ilk planlı şehri kurulacak. Mülkiyet ve imar sorunlarına kalıcı çözüm getirecek proje kapsamında ilçe genelinde 90 bin konut yenilenecek. Tarihi proje ile Esenler'deki sosyal ve kültürel tesis alanları 5 kat, eğitim tesisi alanları 10 kat, yeşil alanlar 15 kat, sağlık tesisi alanları 35 kat artacak.

 

Kentsel dönüşüm kapsamında yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük parklarından biri yapılacak. Esenler'de yapılacak 2,5 milyon metrekare alana sahip şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın birinci, büyüklük bakımından dünyanın üçüncü büyük yeşil alanı olacak. şehir parkında müze, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve pek çok donatı yer alacak. 

Oluşturulma Tarihi : 25.05.2015